Chcete se cítit šťastnější? 4 tipy, které pomůžou zahnat depresi
Dlouhodobější stavy smutku nejsou mezi lidmi nic výjimečného. Statistiky ukazují, že depresí může trpět až deset procent obyvatel vyspělých zemí. Jestliže se sami dobře necítíte, zkuste upravit svůj životní styl vstříc co nejlepšímu prožívání, tím můžete riziko rozvoje depresí eliminovat.
Dostatek slunečního světla
Příčina pocitů zoufalství může nezřídka tkvět v jednoduchém nedostatku slunečního světla. Tímto způsobené deprese mají tendence objevovat se sezónně, a to na jaře a na podzim. A jelikož tato příčina nezůstala bez vědeckého povšimnutí, používá se někdy právě světlo jako prostředek léčby depresí.
Cvičte
Vykonávání nějaké fyzické aktivity pomůže nejen Vašemu tělu, ale i duchu. Jak je už dávno známo, při cvičení se v těle vyplavují endorfiny, které vyvolávají pocity štěstí a blaženosti. Není ale dobré to se cvičením přehnat, aby pocity radosti vzápětí nenahradila únava.
Vyhýbejte se alkoholu
Tohle je obecná rada pro lidi trpící nejen depresí, ale i návalovými stavy vzteku nebo smutku. Alkohol sice může nepříjemné pocity na chvilku utlumit, jeho užívání ale zejména ve velkých dávkách situaci prudce zhoršuje. Výzkumy navíc potvrdily i spojitost mezi alkoholem a rozvojem deprese, přičemž lidé trpící depresemi, kteří alkohol užívají, mají několikanásobně zvýšené riziko vzniku závislosti. Podobně to platí i u jiných návykových látek a drog.
Starejte se o svoje tělo
Dopřejte svému tělu dostatek odpočinku a spánku. Snažte se vyhýbat lidem, kteří na Vás mají negativní dopad, a naopak utužujte kontakt s těmi, kteří Vás dělají šťastnými. V neposlední řadě je klíčová i strava, dbejte na to, aby byla vyvážená a poskytovala tělu všechny vitamíny a minerály, které ke svému fungování potřebuje. V případě chmurných stavů bývá nápomocné zvýšení zastoupení esenciálních omega3 mastných kyselin v jídelníčku. Prospět Vám může také zvýšený přísun vitamínů B a D.