Co je dobré udělat, než se nastěhujete do staršího bytu
Pokud se vám splnil sen a konečně máte vlastní bydlení, rozhodně si před nastěhováním vše důkladně prohlédněte. Je jedno, zda jste byt zdědili, nebo koupili a předchozí majitelé vám dali informaci, že vše v bytě funguje, jak má.
Starší byty mohou skrývat řadu technických problémů, které odstraníte pohodlněji, pokud je prostor bytu ještě bez nábytku a vybavení.
Velice svízelné mohou být rozvody elektřiny, kterým jako laik pravděpodobně nebudete moc rozumět. Tyto rozvody mohou sice budit dojem, že jsou v pořádku, a dokonce mohly bez problémů fungovat padesát let, ale je známo, že staré rozvody už neodpovídají současným bezpečnostním normám a také nemusí být přizpůsobené spotřebičům, které hodláte do sítě připojit.
Pokud například v bytě bydlela vaše babička, zřejmě neměla domácnost plnou moderních elektrospotřebičů a k životu ji stačila televize, malá pračka, lednice a sporák. Při tomto vybavení mohla stará elektroinstalace sloužit, aniž by bylo zjevné, že je někde v rozvodech problém.
Ale mladá domácnost je ohledně elektrospotřebičů náročnější. Tak se v jedné domácností může potkat sporák s horkovzdušnou troubou, pračka se sušičkou, myčka nádobí, klimatizace, elektricky krb, vysavač, televize, několik počítačů, lednice atd.
Pokud potom dojde k zapnutí více spotřebičů, elektrické vedení to nemusí zvládnout a dojde k přerušení dodávky energie. Takovou havárii může dokonce způsobit i obyčejná rychlovarná konvice, která vaří sice rychle, ale s poměrně velkou náročností na spotřebu elektrické energie.
V případě, že vaše vedení neodpovídá současným normám, pravděpodobně budete potřebovat i nový jistič a je potřeba se obrátit na odborníky. Důkladná revize elektřiny v bytě se bude dělat lépe, dokud je všude volný přístup a případné zednické e elektroinstalační práce je třeba udělat jako první krok, než v bytě budete bydlet.
Spolu s revizí elektřiny v bytě je nutné zkontrolovat i rozvody vody a odpad. Ušetříte si tím v budoucnu hodně nepříjemných starostí.