Co znamená malware
Tímto pojmem se označuje jakýkoli škodlivý program, který je určen k tomu, aby vniknul nebo poškodil počítačový systém. Co konkrétně malware zahrnuje? Jedná se například o adware, zjednodušeně se jedná o nevyžádanou reklamu různých druhů. Může být součástí zdarma distribuovaných programů, někdo se tímto způsoben snaží zobrazováním reklamy financovat své vlastní programy. Kromě toho, že nás obtěžuje s reklamou, může i změnit chování systému počítače, například tím, že zpomaluje internetové prohlížeče, nebo může odkazovat na stránky, které nechceme.
Backdoor patří k programům, které umožňují cizím osobám, tedy útočníkům, nepozorovaný přístup do počítače. Poté následuje další zneužití, jako je odcizení dat a vykonávání příkazů útočníka. Dialer se podílel na tom, že v dobách modemového připojení k internetu měnil vytáčené číslo. Uživatelův napadený počítač využíval pro připojení drahé linky, většinou zahraniční a tato skutečnost byla zjištěná, až přišel velmi vysoký účet za telefon. Keylogger se označuje jako klávesová špionáž, má schopnost sledovat stisky kláves a tyto informace zasílá útočníkovi, který tak může získat hesla i přihlašovací jména. Dalším typem malwaru je ransomware, pomocí něhož útočník vyžaduje pod různými výhrůžkami peníze. Na počítači se může zobrazovat například výzva k tomu, aby uživatel zaplatil pokutu.
Jako důvody pokuty může být údajné používání nelegálního softwaru nebo porušení autorských práv. U scareware se může jednat o falešné antivirové nebo bezpečnostní programy. Pokud je nainstalován, proběhne fiktivní kontrola počítače, která najde množství údajně infikovaných souborů, které je nutné vyčistit nebo odstranit. Když se uživatel nachytá, zbytečně zaplatí za bezcenný program. Spyware, nebo také špionáž, patří k programům, které sledují uživatelovu činnost a získávají různé údaje. Mohou pozorovat, jaké má uživatel zvyklosti, jaké stránky nejčastěji navštěvuje, a poté mu zobrazují cílenou reklamu. Ale bohužel, mohou být i nebezpečné v tom, že získávají osobní údaje, registrační údaje a přístupová jména a hesla. Velmi známým se stal Trojan horse, tedy trojský kůň, který se vydává za užitečný program, ale ve skutečnosti provádí jinou činnost, samozřejmě skrytě. Nežádoucím programem je také virus, který má schopnost se sám šířit a infikovat další počítače a ničit data a soubory. Worm je škodlivým programem, který se šíří pomocí počítačové sítě, a to také i elektronickou poštou, způsobuje ztrátu dat.
Obrana proti malware
Musíme nejen používat kvalitní antivirový program, který má pravidelnou aktualizaci virové databáze, ale také neinstalovat programy ze zdrojů, které nejsou důvěryhodné. Nespouštět soubory v e-mailu od neznámých odesílatelů, sledovat, zda se v počítači neděje něco podezřelého, jako je výrazné zpomalení počítače. Měli bychom se chovat obezřetně a mít na paměti, že v některých případech ani nejlepší antivirový program na nejnovější hrozby nemusí reagovat.