Dovolená v koňském sedle
Hipoturistika se stala v posledních letech velkým šlágrem a překvapivě jí propadají i lidé, kteří nikdy s koňmi nepřišli do bližšího kontaktu, natož aby svůj životní styl zúročili v jezdeckém oddíle. Tento trend se začal na veřejnosti šířit na konci 90. let, kdy začalo přibývat majitelů koní, jízdáren, a dokonce jezdeckých terénů a značených stezek. Časem se objevily i v turistických průvodcích a mapách s vlastním značením (čtvereček bílé barvy s barevnou tečkou uvnitř). V současné době je v Česku takto vyznačeno již několik tisíc kilometrů a lze bez nadsázky tvrdit, že se na koni můžete vydat napříč celou zemí. Pochopitelně jsou nejvíce v kurzu atraktivní lokality s dalekými rozhledy, jako např. Třeboňsko a horní tok Lužnice, Českomoravská vrchovina, Česká Kanada, Česká Sibiř, Novohradské hory, Šumava a Český les a mnoho dalších podobných míst.
K týdennímu nebo čtrnáctidennímu putování patří i rozvíjející se síť vhodného ubytování, jde především o zemědělské usedlosti, stavení, penziony, chaty, nebo soukromé ranče.
A co jezdecké dovednosti
Mnoho lidí, kteří projeví zájem, se zdráhá této šance využít v domnění, že nikdy na koni neseděli, a že je to podmínkou. S tím si však není třeba vůbec lámat hlavu, koně mají stádový pud a jdou vždy za vůdcem stáda, jímž je obvykle zkušený jezdec, který přizpůsobí tempo spíše poklidné chůzi. Žádný spěch a stres, vše probíhá pod vedením instruktorů, a pokud si troufnete i na klus nebo cval, vyjížďky se vždy přizpůsobí požadavkům klientů.
Nemusíte tedy být ani dobrodružné povahy, abyste zjistili, že kontakt s živým zvířetem a putování otevřenou krajinou, v přírodě, bez automobilů, smogu a především v poklidu a bez stresu, je opravdovým balzámem na duši. Často se stává, že lidé pak netouží zamířit na přeplněné mořské pláže nebo do rušných destinací, a že si skutečně odpočinou přiměřeným pohybem na čerstvém vzduchu a v pěkném prostředí.