9.2.2022

I distribuce léčiv do lékáren má svá pravidla – Proč není váš lék zrovna k dispozici?

Od

Zlobíte se, když přijdete do lékárny a oni tam nemají lék, který zrovna potřebujete? Říkáte si, jak je tohle možné? Jak funguje zásobování lékáren v praxi?

I distribuce léčiv do lékáren má svá pravidla – Proč není váš lék zrovna k dispozici?

Lékárny by měly mít na skladě vždy všechny potřebné léky, ale stejně se může stát, že přijdete s žádostí o nějaký lék či si přinesete recept od lékaře a dozvíte se, že právě tento lék není aktuálně k dispozici? Jak je to možné? Zásobování lékáren musí mít určitá pravidla, díky tomu se předchází zbytečnému plýtvání léky, což je logické. Navíc ani sklad v lékárně nemá neomezené prostory. Vždy by ale každá lékárna měla mít na skladě léky nezbytné a léky, které se užívají nejčastěji.

distribuce léčiv

Náhlý výpadek může způsobit zvýšená poptávka

Distribuce léčiv probíhá dle pravidel. Lékárny si od svých distributorů obvykle objednávají zejména léky, které se nejvíce prodávají a nerozlišuje se, zda jde o léky jen na předpis nebo volně prodejné léky a doplňky stravy. Jsou totiž léky na běžné nemoci, o které je zájem celoročně, léky, které se naopak prodávají více jen sezónně a další skupinu tvoří doplňky stravy, které se obvykle prodávají také pořád. Výpadek dostupnosti některých léčiv ale může způsobit i nenadálá situace. Příkladem se dá uvést třeba zvýšená poptávka po lécích na horečku v době covidové pandemie, momentálně se s výpadkem potýkali mnohé lékárny, když lidé začali houfně vykupovat jódové tablety ve strachu z jaderného útoku. Na skladě totiž lékárny mají vždy jen určitý počet léčiv, podle běžné poptávky. Jakmile se poptávka ze dne na den abnormálně zvýší, může dojít k tomu, že léky nejsou v ten den k dispozici.

běžně dostupné léky

Některé jen na objednávku

Léky, které se pak předepisují jen na některé vzácné choroby, pak nemusí být okamžitě k dostání ale zcela běžně. Takové léčiva se musí objednávat, lékárny je běžně na skladech mít nemusí a má to opodstatnění. Když se léky neprodávají, lékárny by je měly zbytečně. Zejména jde o to zamezit plýtvání léčivy. Ty, které totiž projdou spotřební dobou se musí okamžitě a taky správně zlikvidovat.

Společnosti, které se distribucí léčiv zaobírají, lékárnám nabízejí i nové léky a doplňky, dodávají ale i stálé léčiva a je jen na samotné lékárně, kolik takových léků najednou objedná. Situace se vyhodnocuje individuálně.