22.9.2018

Jak se bránit zvýšené prašnosti spojené se stavbou na sousedním pozemku?

Od

Myslím, že cílem každého člověka je opatřit si bydlení v klidné části města nebo vesnice. Dříve se i skupovaly větší části pozemků, aby bylo zachováno soukromí, což v dnešní době ceny moc nedovolují. A tak jednou prostě můžete zjistit, že pozemky ve vaší blízkosti jsou prodané a nový majitel vám představí projektovou dokumentaci své stavby. A vy se jen můžete právem obávat, že se vám, i ostatním sousedům v blízkém okolí, dočasně zhorší životní prostředí.
jeřáb na staveništi
Mezi rizikové faktory, které ohrožují nejen pracovníky na staveništi, ale i populaci v blízkém okolí, patří právě zvýšená prašnost. Proti té by měla být navržena konkrétní opatření již v průběhu zpracování realizační projektové dokumentace.
Na staveništi a v jeho okolí se práší jednak v souvislosti s vlastním postupem stavby, dále v důsledku motorové dopravy související s touto výstavbou, skladováním a zpracováním prašných materiálů, samotnými stavebními a demoličními prácemi apod.
V motorové dopravě naopak vyplývá riziko víření prachu při provozu. To se stupňuje hlavně za větrného počasí.
rozestavěný dům
Jak tedy těmto problémům předcházet? Jedním z řešení je použít kvalitní lešení, které si můžete koupit nebo pronajmout, např. . Přes toto lešení se natáhnou tzv. lešenářské sítě, které se používají k zakrytí stavby, také k ochraně a bezpečnosti při vykonávání stavebních prací. Slouží také k ochraně před padajícími úlomky zdiva, omítky a zabraňují pádu osob nebo různého možného materiálu a pracovního nářadí z lešení. Tyto sítě také pomáhají při stínění a krytí omítek a zabraňují jejich předčasnému vysychání tím, že tlumí sluneční svit.
řezání dřeva
Tyto sítě se většinou vyrábějí s vyztuženými okraji a oky, pro snadné uchycení a snadnou demontáž, tedy pro opětovné použití. Upevňují se za pomocí stahovacích pásek.
Nutno dodat, že zasíťovaná stavba vypadá daleko uklizeněji, než stavba bez sítí.