Kdo dostane půjčku?
Už dávno jsme si my lidé odvykli žít bez peněz. A ten, kdo je dneska postrádá, to obvykle nezvládá, pro toho je podobná situace krajně nepříjemná. Určitě víte, o čem mluvím, protože by určitě ani vám nebylo po chuti, kdybyste měli někdy zůstat finančně nezaopatření, kdybyste někdy měli za něco utrácet, ale neměli byste na to.
Každý z našich současníků zkrátka potřebuje mít peníze. Tyto jsou nám potřeba stejně jako vzduch. A tak si je vyděláváme, pokud je to aspoň trochu možné. A když to možné není? Potom se je klidně i docela zoufale snažíme sehnat i někde jinde nějakým jiným způsobem. Třeba i tak, že si je v těžké chvíli od někoho půjčíme.
Což o to, půjčení si nemusí být v žádném případě špatná volba. Jenže takový život na úkor naší budoucnosti má i své stinné stránky. Jednak není zadarmo a stojí nás určité úroky a poplatky, a jednak ho můžeme vést jedině tehdy, když se najde někdo, kdo by nám ony potřebné peníze půjčil. A nemyslete si, že je hledání finančního ústavu, který by nám poskytl půjčku, něco jednoduchého. Banky a jim podobné finanční ústavy u nás sice máme v hojném počtu, jenže v těchto se peníze obvykle půjčují jenom tomu, kdo se dokáže dostatečně zaručit za jejich vrácení. A to rozhodně neznamená, že by někdo jenom řekl, že slibuje, že to půjčené určitě vrátí. Tady je to třeba i skutečně dobře doložit.
U běžných půjček se tak vcelku často setkáváme s potřebou doložit vysoké příjmy a mít registry dlužníků bez nežádoucích záznamů. A když se člověk něčím podobným nemůže pochlubit, neuspěje. A proto je tak dobře, že existují i nebankovní hypotéky, u nichž zrovna na tomto moc nezáleží. Tady se sice také zaručuje splácení, to ale zástavou nemovitého majetku. Což nabízí ideální podmínky půjčení si každému, kdo aspoň nějakou nemovitost (a aspoň nějaký příjem, ze kterého by se splácelo) má. A někdo takový se nemusí bát finanční nouze.